Slovníček


antropomorfismus: – fantazijní přenášení lidských vlastností, myšlení a jednání na věci, zvířata, apod.
Vizuomorfismus (analogicky k antropomorfismu) – nevcítivé nebo nepoučené přenášení představ člověka vidícího na člověka od narození nevidomého (N):
- buď nepoučené očekávání od N výkonů, jakých je schopen vidící člověk při zavřených očích; a to jak při hmatovém vnímání, tak při PO SP (vizuomorfismus expektační); - nebo neznalost či neporozumění mechanismům, s jejichž pomocí dosahuje N při PO SP výsledků, kterými předčí zavřené oči (vizuomorfismus ignoranční).
BIOFILIE - afinita (= příbuznost, vzájemný vztah) ke všemu živému (+ vcítivý přístup).
EPISTEMOLOGIE - ((psychologie) označení procesu poznávání, užívané zejména Švýcarem J. Piagetem k popisu ontogeneze poznávacích aktivit u dítěte (epistemologický vývoj jako vyvoj poznávacích aktivit).
KARGOKULT – oblíbená zábava Papuánců. Ale je provozován pseudovědci všude na světě... (Bude objasněno.)
Technokrat, technokracie - opak k biofilii: nejraději by s N zacházeli jako se strojem.
EKVIVOKACE - Klam vyplývající z víceznačnosti slova ("Stolice byla tvrdá", "Stolice byla řídká", "Stolice byla dřevěná").
Když koncem 90. let přivezl Wiener do brněnské školy cca 100 výtisků svého prvního vydání (které nikým nepostrádáno, nikým nežádáno, tlelo ve skladu..) a nechal naše vedení, aby je po 10,-Kč rozprodalo všem, kdo se namanul: vychovatelům, učitelům i rodičům, tak o tom v předmluvě vydání druhého (zase potřebného toliko jemu) napsal hrdě: "protože první vydání bylo rozebráno". Nelhal. Jen umně využil drobného klamu, zvaného EKVIVOKACE! (Bude rozvedeno)
REPUNZACE Jedinec repunzuje, když záměrně uvádí v omyl předstíráním (vždy nějakých exkluzivních vědomostí, dovedností či např. zásluh) tak dovedně, že se respondent nezmůže na kontrolní, ověřovací dotaz...
PO SP ZP – prostorová orientace a samostatný pohyb zrakově postižených (výraz dosud používaný jako terminus technicus, byť jde v lepším případě o poetický výraz všech těch našich pábitelů - psavců na toto téma... prof. Jesenský, Mgr. Wiener, Mgr. Červenka - každému je třeba věnovat samostatný příspěvek, a pokud jde o toho uprostřed, tak rovnou celý blog!)
ZP - zkratka pro výraz: zrakově postižený. Při detailnějším pohledu sem patří ne méně než 4 specifické kategorie: N, OP, tzv. zbytkaři (mající zbytky zraku) a slabozrací. Seřazeno podle míry náročnosti.
Tento fuzzy (neostrý) pojem vyhovuje psavcům, věnujícím se (často celoživotně) tomuto tématu: mohou s lehkostí psát o různých jevech, které se vyskytují jenom u někoho (bez přesnějšího určení), a také to dělají. Nejvíc na to dopláceli N; jsou ve vztahu ke hmatovému vnímání, orientaci a mobilitě co do pochopení nejnáročnější, ale také nejzajímavější, protože, a to zdůrazněme, zcela specifičtí.
N – nevidomý od narození (jichž je ve speciálních školá drtivá většina)
OP – osleplý později (odlišující se od N hlavně nevyhasínající schopností mít a vytvářet zrakové představy)
ZO – účastníci různých kurzů připravující na budoucí práci jednak s N, a také s OP, tzv. „zavřené oči“… Vyznačují se oslabenou schopností porozumět jak OP, tak zvláště N.
Opakovaně jsme byli ujišťováni o tom, že tím, jak se pohybujeme s klapkami na očích a orientujeme pomocí bílé hole (se zavřenýma očima = ZO), dokážeme se pak lépe vcítit do svých budoucích klientů – žáků základní školy; a tím, že v obrácené roli provázíme coby „andělé strážní“ své kolegy, se učíme, jak žáka na trase zabezpečovat. Rádi jsme to odborníkovi věřili. Mělo to (tenkrát) jakoby svoji logiku. Trvalo pak až příliš dlouhou dobu, než jsem začal pochybovat a shledávat argumenty proti; dnes vím, proč a v čem je tato metoda – řečeno s klasikem – prázdná a falešná.
pseudologia phantastica - bájivá lhavost, konfabulace, smyšlenky nerozlišující fantazii a realitu, chování typické pro histriony a hysteriky.
(Pozn.: viz též připravovaný příspěvek "Když Wiener pláče")